" Ludzie, którzy nic nie wiedzą o naturze są neurotyczni, ponieważ są nieprzystosowani do rzeczywistości. Są jeszcze zbyt naiwni jak dzieci i trzeba ich oświecić, aby zrozumieli, że są takimi samymi ludźmi jak wszyscy. Tyle, że w ten sposób ich się nie uzdrowi, bo zdrowie mogą zyskać tylko wtedy, gdy wydobędą się z bagna codzienności, oni jednak aż nazbyt upodobali sobie to wygnanie. W jaki więc sposób mogą się stamtąd wydostać, skoro ANALIZA nie uświadamia im istnienia czegoś innego, lepszego? Jeśli więzi ich czcza teoria, a jako jedyną możliwość wyzwolenia, teoria owa otwiera przed nimi drogę wiodącą przez racjonalną czy też rozsądną decyzję zrezygnowania z tej dziecinady? Przecież tego najwyraźniej nie potrafią zrobić, bo i jak mieliby potrafić, skoro nie znajdują niczego innego na czym mogliby się oprzeć? Nie można zrezygnować z jednej formy życia, nie zastępując jej jakąś inną. Całkowicie rozsądne życie - jak poucza doświadczenie - z reguły jest niemożliwe szczególnie wówczas, gdy już z domu wynosi się coś tak nierozsądnego jak NERWICA.'' C.G. Jung "Wspomnienia, sny, myśli"

Czy chcesz poznać swoją nerwicę?

 Nerwica posiada swoje korzenie w dzieciństwie, również w dzieciństwie naszych rodziców i dziadków, w myśl starego powiedzenia;

                    "Chwyć kogoś za jądra, by ujarzmić jego serce i umysł."

Sprawdź czy aby Tobie, w dzieciństwie lub okresie dojrzewania, nie przytrafiło się coś przykrego, co przysporzyło namiętności, a odebrało szanse na rozwój umiejętności.

Zgorszenie - Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Biblia Mt.18.6-11

" Nie wchodzę przez zamknięte drzwi" proponuję jedynie poznanie siebie samego. Każdy z nas, w głębi siebie jest dzieckiem, ponieważ kiedyś rzeczywiście nim był. To czego się nauczyliśmy, to co opanowaliśmy w okresie dzieciństwa i dojrzewania, jest fundamentem i determinantą teraźniejszych umiejętności.

To oznacza, że w dalszym ciągu ma to na nas nieświadome oddziaływanie. Uczenie się siebie, sprawia, że to co wcześniej było nieświadome, teraz staje się naszym świadomym potencjałem, którym możemy zarządzać; zmieniać, modyfikować i wykorzystywać w swym dorosłym życiu. Znacznie gorzej jest jeśli nie zostaliśmy w te umiejętności wyposażeni. Na naukę jednak nigdy nie jest za późno. Trzeba tylko wiedzieć co należy uzupełnić lub udoskonalić. Proponuję małą analizę.